W piątek,13 września 2019 r. w liczbie ponad 3. tys. uczniów, rodziców, nauczycieli i duszpasterzy ze szkół SPSK z terenu całej Polski przybyliśmy na Jasną Górę, by jak co roku złożyć swój hołd i podziękowanie Matce Najświętszej za wszystkie dary, które otrzymaliśmy w minionym roku szkolnym, a zarazem by przez Jej ręce ofiarować Bogu Ojcu cały nadchodzący nowy rok szkolny 2019/20120 i po prostu umocnić się w wierze, nadziei i wzajemnej miłości. Chociaż przybyliśmy tutaj ze 123. placówek edukacyjnych o różnym poziomie kształcenia (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), rozsianych aż w 18. polskich diecezjach, jak co roku jesteśmy tu wszyscy razem, tworząc swoistą wspólnotę wspólnot, podkreślając naszą tożsamość i umacniając się wzajemnie w niesieniu Pana Boga w naszą codzienność. Jako szkoły katolickie zrzeszone w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich mamy wspólny cel, a jest nim integralny rozwój człowieka; pragniemy, by rozwijał się on całkowicie, całościowo i łącznie we wszystkich płaszczyznach, nie tylko intelektualnej i kulturowej, ale także fizycznej, społecznej, moralnej i duchowej, to znaczy pragniemy, żeby rozwijał się on w każdej swojej płaszczyźnie globalnie i immanentnie. Mamy świadomość, że ten czas rozwoju to czas coraz trudniejszych zmagań z samym sobą, w swoim sercu, z dawaniem świadectwa o Bogu, więc umocnienie, które możemy zdobyć tutaj, u Maryi, jest nam szczególnie potrzebne. Dlatego przybyliśmy, żeby do Niej przylgnąć, żeby się do Niej przytulić i prosić Ją o wzmocnienie w wierze i wszystkie potrzebne nam łaski. Za Jej pośrednictwem chcieliśmy prosić Boga o Jego błogosławieństwo dla każdego z nas, dla naszych rodzin, dla wszystkich naszych wspólnot i całej naszej Ojczyzny. Nasze spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęło się od słów serdecznego powitania wspólnot szkolnych z całej Polski przez Panią wiceprezes Violettę Błasiak oraz podprzeora Jasnej Góry –ojca Jana Poteralskiego, który m. in. tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych: „Przybywacie dziś na Jasną Górę, aby prosić o potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego w kolejnym roku szkolnym i katechetycznym, a jednocześnie zawierzyć przyszłość waszego Stowarzyszenia Matce Bożej na wzór św. Jana Pawła II, pielgrzyma jasnogórskiego (…) Prosimy Boga, aby szkoła katolicka w Polsce była miejscem zachowania wartości chrześcijańskich, tradycji i patriotyzmu, a wiedza, która jest przekazywana i zdobywana, była w przyszłości pomocą w rozwoju Kościoła i Ojczyzny”. Centralnym i najważniejszym punktem naszej pielgrzymki była uroczysta Eucharystia sprawowana na szczycie Jasnej Góry przez J.E. Ks. Bp. Andrzeja Przybylskiego. W koncelebrze towarzyszyli mu kapłani związani z naszym Stowarzyszeniem: ks. Marek Kundzicz – jego opiekun duchowy oraz ks. Piotr Stanikowski, prowadzący letnie rekolekcje formacyjne dla nauczycieli i wychowawców szkół SPSK. We Mszy św. licznie uczestniczyli również kapłani z parafii, na terenie których funkcjonują nasze szkoły.