DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Pluszowy miś, z wystawy miś. Na spacer chciał, do dzieci iść, a że był zuch, ten dzielny miś zastukał do przedszkolnych drzwi(…).  Klawy do zabawy, zwyczajny, z wystawy pogodny i wesoły, niesforny mały miś. Radosny i kochany, maluchom oddany odważny i wesoły, nieduży śmieszny miś.  Pokochaj pluszowego misia On przyjacielem dzieci jest. Dorotka, Adaś i Justysia wesoło wszyscy bawmy się”. Takie oto słowa głośno wybrzmiewały w grupie „ Słoneczniki” z okazji Dnia Pluszowego Misia, który obchodziliśmy 25.11.2019 r. Po powitaniu i przedstawieniu wszystkich pluszowych przyjaciół rozpoczęła się zabawa. Na początek kolorowa karuzela porwała misiów do zabawy, był pociąg z pluszakami przy piosence „Jadą misie”, tańce przytulańce „Misie szare obydwa”, zabawa ruchowa „Stary Niedźwiedź”, konkurs sprawnościowy w parach z misiem, rozwiązywaliśmy również zagadki bajkowe, w których występują misie. Poznaliśmy także historię powstania pluszowego misia. Uczyliśmy się dzielenia się zabawkami przy piosence „Mam ja misia pluszowego i chcę go dać tobie, by był twoim przyjacielem, weź go proszę sobie”. Sporo śmiechu i emocji towarzyszyło nam podczas konkursu „Misio mniam mniam” – który miś zje pierwszy miodek. Każdy zwycięzca, jak i uczestnik został nagrodzony brawami. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z naszymi pluszowymi przyjaciółmi. To był wesoły i pełen wrażeń dzień.

MUZEUM

Dnia 4.12.2019 r. wybraliśmy się do Muzeum – Zamku Królewskiego w Piotrkowie Tryb. jako podsumowanie naszych zajęć. Była to nasza pierwsza wizyta w takim miejscu więc byliśmy podekscytowani i ciekawi. Pani przewodnik zainteresowała nas opowiadając ciekawe historie. Mieliśmy okazję zobaczyć replikę stroju króla i królowej z XI w, biżuterię czy naczynia. Największą ciekawość wzbudziła w nas stara chata i znajdujące się tam przedmioty. Sporo myślenia przysporzyło nam rozwiązanie zagadki dotyczącej starej szafy. Na koniec zwiedziliśmy lochy. Wycieczka bardzo nam się podobała i z pewnością powrócimy tu jeszcze.

DZIEŃ DINOZAURA

„W dawnych czasach” – to tematyka minionego tygodnia, w której rozmawialiśmy o lesie prehistorycznym, jaskiniowcach, dinozaurach a dnia 26.02.2020r. obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Z tej okazji „Słoneczniki” przyniosły do przedszkola figurki i książeczki o dinozaurach. Dzieci z radością wymieniały się przedmiotami i dzieliły się informacjami. Dzień Dinozaura rozpoczęliśmy od burzy mózgów „Skąd wiadomo, że dinozaury w ogóle żyły na ziemi”, poznaliśmy kilka hipotez dotyczących tajemniczego wyginięcia. „Liczbowe grzbiety” to zabawa dydaktyczna podczas której doskonaliliśmy pracę w zespole układając cyfry od najmniejszej lub od największej. Dużo frajdy sprawiło nam stworzenie „Dino – skamieliny” poprzez odciśnięcie figurki dinozaura w masie solnej. Poznaliśmy zawód archeologa i przez chwilę każdy z nas mógł poczuć się jak badacz odkrywając tajemnicze przedmioty ukryte w naszym wykopalisku. Malowaliśmy obrazki dinozaurów, stworzyliśmy piękne prace malowane farbami „Co słychać w prehistorycznym lesie?”.   Poza tym układaliśmy puzzle z dinozaurami, bawiliśmy się w zabawy ruchowe, słuchaliśmy piosenki. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Za udział w zajęciach każdy przedszkolak został nagrodzony medalem. To był pracowity tydzień.

Przygotowała c. Ewa Guziak