W związku z 100 rocznicą Objawień Fatimskich, dziś w Przedszkolu SPSK Ciocia Wiola przybliżyła dzieciom wydarzenia, które rozegrały się dawno temu w Fatimie. Przedszkolaki po raz kolejny usłyszały piękną opowieść o trójce dzieci: ŁUCJI, FRANCISZKU I HIACYNCIE.

A było to tak:

W dalekim kraju, który nazywa się Portugalia, we wsi Fatima mieszkało troje dzieci. 8 letni Franciszek i 7 letnia Hiacynta byli rodzeństwem, a Łucja miała 10 lat, była ich kuzynką. Dzieci bardzo się kochały i wiele czasu spędzały na wesołych zabawach. Hiacynta lubiła tańczyć i robiła to naprawdę najładniej ze wszystkich. Za to Franek kochał zwierzęta i opiekował się nimi. Łucja, jako najstarsza, zawsze wymyślała wszystkie zabawy i opiekowała się młodszymi kuzynami. Pewnego dnia, gdy dzieci pasły w górach owce, ukazał im się piękny Anioł Pokoju i powiedział: „Nie bójcie się. Jestem Anioł Pokoju i przychodzę z Nieba, aby się z wami modlić. Proszę was, abyście się jak najczęściej modliły”. 13 maja 1917 roku, dzieci jak zwykle pasły owieczki na pastwisku i nagle ujrzały cudownie jaśniejącą postać. Była to sama Matka Boża. „Nie bójcie się” – powiedziała Maryja do przestraszonych dzieci. Przychodzę do was z Nieba i proszę was, odmawiajcie różaniec i przychodźcie tu każdego trzynastego dnia miesiąca przez pół roku. W październiku powiem wam, kim jestem. Od pierwszego spotkania z Matką Bożą dzieci wiele modliły się i tęskniły za Piękną Panią. W dniu ostatniego objawienia, 13 października 1917 roku, wydarzył się niezwykły cud. Tysiące ludzi widziało, jak Słońce tańczy na niebie, wirując bardzo szybko i zmieniając kolory. Wtedy Matka Boża powiedziała dzieciom: „ Jestem Matką Bożą Różańcową”.

Franek i Hiacynta zmarli młodo. Wiele lat później, 13 maja 2000 roku, papież Jan Paweł II ogłosił Hiacyntę i Franciszka błogosławionymi. Gościem na tej uroczystości była…Łucja, która miała już wtedy 93 lata.

Łucja przekazała Ojcu Świętemu treść trzech tajemnic. Pierwsza tajemnica mówiła o ustanowieniu nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, druga mówiła o piekle i karze, a trzecia o cierpieniu i służbie papieża Polaka – Jana Pawła II. Na miejscu objawień stoi dzisiaj piękna bazylika, do której przyjeżdżają tłumy pielgrzymów z całego świata, aby modlić się i czcić Matkę Bożą Różańcową.

Nasze przedszkolaki niedawno słyszały już tą opowieść, a nawet wystawiały przedstawienie kukiełkowe w ramach uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych i realizowanych w tym czasie scenariuszy wielkopostnych.